2017 - rok pieszego

Policyjny apel skierowany nie tylko do pieszych

Piesi to najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego. Niedostatecznie oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Dlatego rudzka drogówka prowadzi dziś działania "Kontrola drogowa – pieszy",a my przypominamy o tym jak dbać o bezpieczeństwo na drodze oraz prezentujemy film „Przejście oddaj pieszym"

Policjanci ruchu drogowego przeprowadzą dziś na drogach Rudy Śląskiej działania pn. "Kontrola drogowa – pieszy". Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też będą bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Apel do pieszych i kierujących.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie na czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – te i inne nieodpowiedzialne zachowania są przyczyną wielu wypadków drogowych. Tymczasem nikt z nas nie chciałby aby bliską mu osobę spotkała krzywda na drodze.

Do wypadków drogowych doprowadzają także kierujący. Nagminny błąd to niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze. Czyli najczęściej zbyt szybka jazda. Ale nie tylko. Powodów potrąceń pieszych jest wiele więcej, a ich źródłem jest m.in. pośpiech, roztargnienie czy po prostu brak zdrowego rozsądku za kierownicą. Warto przytoczyć tutaj z pozoru niewinne zachowanie, które może skutkować potrąceniem pieszego prawidłowo przechodzącego przez przejście dla pieszych. Częstym powodem wypadku może być ... sięgnięcie przez kierującego po telefon komórkowy, czy tylko chwilowe zagapienie się.

Dlatego apelujemy zarówno do pieszych jak i kierujących. Droga to miejsce, z którego korzystamy wspólnie. Dostosujmy więc do tej zasady swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym. Zdrowy rozsądek to nasz najlepszy doradca. Wczoraj na jednym z rudzkich przejść dla pieszych, nietrzeźwa kobieta weszła na bok przejeżdżającego opla. Takie przypadki też się zdarzają !

Na drodze po zmroku odblaski ratują życie.

W warunkach złej widoczności na drodze, gdy pieszy ma na sobie ubranie w stonowanych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. W zasadzie dopiero gdy znajduje się w zasięgu jego reflektorów. W niektórych sytuacjach może to być zbyt mała odległość dla prawidłowej reakcji kierującego. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie (opaski, breloki, kamizelki czy odblaskowe elementy na plecaku i odzieży) spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. idąc niewłaściwą stroną jezdni. Przypominamy również, że każdy pieszy poruszający się od zmierzchu do świtu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W innym wypadku musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 100 zł. Jednak to nie pieniądze są ważne w tej sytuacji ale ludzkie życie i zdrowie.

Przejście oddaj pieszym.

W trosce o niezmotoryzowanych Śląska Policja prowadzi kampanię profilaktyczną " Przejście oddaj pieszym" (więcej informacji o kampanii tutaj). Jej celem jest wzrost bezpieczeństwa pieszych oraz uzmysłowienie pozostałym użytkownikom ruchu drogowego, jak ogromne znaczenie na jego poprawę ma przestrzeganie obowiązujących przepisów. Do wielu zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników dochodzi na przejściach dla pieszych i do tego z winy kierujących. Podjęte przez policjantów działania poparł drużynowy mistrz świata w skokach narciarskich Piotr Żyła. Prezentujemy film promujący kampanię.

Ładowanie odtwarzacza...