Kontrola drogowa – pieszy - 2017 - rok pieszego - Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej

2017 - rok pieszego

Kontrola drogowa – pieszy

Znalezienie w centrum miasta wolnego miejsca do parkowania jest coraz trudniejsze. Kierowcy często pozostawiają swój samochód tam, gdzie jak im się wydaje, jest "wolne miejsce". Nierzadko na pasach lub tuż przed nimi powodując utrudnienia dla pieszych. Dziś policjanci z drogówki biorą pod lupę okolice targowiska miejskiego.

Bardzo często pozostawiamy samochody w miejscach gdzie jest nam wygodnie bądź gdzie znaleźliśmy miejsce. W większości przypadków takie postępowanie utrudnia ruch pieszych i powoduje zagrożenie dla nich. Pozostawiony pojazd tuż przy przejściu dla pieszych może zasłaniać widoczność i stwarzać niebezpieczne sytuacje. Kierowcy łamiący przepisy związane z zatrzymywaniem i postojem pojazdu muszą liczyć się z mandatem karnym lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. W przypadku niestosowania się do znaków zakazu zatrzymywania się oraz zakazu postoju, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Tyle samo wyda za zaparkowanie na chodniku, kiedy nie pozostawi minimum 1,5 metra przejścia dla pieszych. Za parkowanie w obrębie skrzyżowania oraz na pasach grozi natomiast mandat w wysokości 300 zł. Dodatkowo, takiego niesfornego kierowcę może czekać odholowanie auta, jeśli jego samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa lub utrudnia ruch. Kierowca nie może też zapominać o tym, że parkowania w okolicach przejść dla pieszych musi zachować 10 metrową odległości przed i za przejściem.

Dzisiaj policjanci z rudzkiej drogówki prowadzą akcję „Kontrola drogowa – pieszy” w trakcie której będą bacznie przyglądać się jak kierowcy zachowują się w okolicach przejść dla pieszych, będą również reagować na wykroczenia powodowane przez tych drugich. Mundurowi do południa pod lupę wezmą okolice targowiska miejskiego, gdzie w czwartki ruch pieszych i pojazdów jest znacznie większy.