Wiadomości

Kolejne potrącenia pieszych - Policjanci apelują o ostrożną jazdę

Data publikacji 07.11.2019

Zmienna pogoda z opadami deszczu i szybko zapadający zmrok nie ułatwia jazdy. Śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy w takich warunkach powodują, że na dochodzi do licznych zdarzeń drogowych, a w szczególności potrąceń pieszych. Tylko wczoraj wieczorem doszło do dwóch potrąceń, dlatego apelujemy o ostrożność, zarówno kierowców jak i pieszych.

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jesień jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, śliska nawierzchnia i niskie temperatury, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Tylko wczoraj, w środę 6 listopada w godzinach wieczornych doszło do dwóch potrąceń pieszych.

Rozsądek przede wszystkim

Policja apeluje więc o ostrożność, zarówno kierowców jak i pieszych. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo  to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.  Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale  poprzez przestrzeganie  zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne  zachowanie, a także  odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy o elementach odblaskowych

Szczególny apel kierujemy również do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Przypomnijmy, że podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Piesi jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy, niezależnie czy jest to kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.