Wiadomości

Działania NURD – w trosce o bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 12.09.2019

Policjanci z drogówki każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, a także nad jego porządkiem. Czasami – w trakcie planowanych wcześniej działań – ich uwaga skupia się na wybranej grupie użytkowników dróg. Dzisiaj na terenie całego kraju policjanci prowadzą działania NURD, które skierowane są na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów.

Podczas dzisiejszych ogólnopolskich działań, policjanci z drogówki pracują pod hasłem "NURD" czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że każdego dnia są uczestnikami ruchu drogowego - wychodząc do pracy, sklepu, na spacer, czy jadąc na przejażdżkę rowerową. Pieszych i rowerzystów nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, bo w przeciwieństwie do użytkowników aut nie chroni ich niemal nic poza własnym ciałem - nie mają pasów bezpieczeństwa, nie mają poduszek powietrznych. Dlatego zdarzenia z udziałem tej grupy są często tragiczne w skutkach. Te działania skierowane są przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa tych, których nie chroni nic poza własnym rozsądkiem.

Od rana do wieczora policjanci z rudzkiej drogówki będą pojawiać się w miejscach gdzie jest duży ruch pieszych i będą zwracać szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.