Rowerem bezpiecznie do celu - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej

Wiadomości

Rowerem bezpiecznie do celu

Data publikacji 29.10.2018

Policjanci z drogówki prowadzą dziś akcję, która ma na celu popularyzację wśród rowerzystów zasad bezpiecznego poruszania się na drogach. Pomimo, iż wakacje są na finiszu, to sezon rowerowy jeszcze się nie kończy. Akcja "Rowerem bezpiecznie do celu" ma za zadanie m.in. przekazanie wiedzy o konieczności użytkowania rowerów wyposażonych we wszystkie elementy niezbędne do bezpiecznej jazdy.

Aby rower był bezpieczny, niezbędne są sprawnie działające hamulce (co najmniej jeden), światło z przodu barwy białej lub żółtej oraz światło z tyłu barwy czerwonej (może być migające), czerwone świtało odblaskowe umieszczone z tylu w kształcie innym niż trójkąt i oczywiście dzwonek. Policjanci często przypominają o sposobie właściwego wyposażenia i oznakowania rowerów.

Osoby, które posiadają rowery bez wyposażenia określonego w rozporządzeniu ministra infrastruktury, powinny jak najszybciej zaopatrzyć się w obowiązujące akcesoria rowerowe. Bezpieczeństwo rowerzystów zwiększają także dodatkowe elementy odblaskowe, które mają duży wpływ na widoczność rowerzysty na drodze. Nie możemy zapominać również o kasku rowerowym w który powinien być wyposażony każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa.

Stan techniczny roweru, a zwłaszcza wyposażenie w światła, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowników. W czasie złej widoczności rower bez świateł „ginie” w ciemnościach. Pamiętajmy, że rowerzysta, którego nie dostrzeże w porę kierowca samochodu może zostać potrącony. Tego typu zdarzenia kończą się tragicznie przede wszystkim dla użytkowników roweru.