Ścigają do skutku - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej

Wiadomości

Ścigają do skutku

Data publikacji 04.06.2018

Sprawy poszukiwawcze nie należą do spektakularnych. Ustalenie miejsc ukrywania się podejrzanych o dokonanie przestępstw lub osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości wymaga pełnego zaangażowania policjantów. Poszukiwania zazwyczaj obłożone są aurą poufności. Warto jednak wspomnieć o policjantach – poszukiwaczach, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie.

W każdej komendzie, a także i komisariacie są policjanci specjalnie szkoleni do poszukiwań osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości i organami ścigania. Tak też jest w naszej rudzkiej komendzie. Grupa kilku policjantów z wydziału kryminalnego nie ma wolnego gdy inni wypoczywają, na przykład w czasie długiego weekendu. Prócz znajomości prawa, muszą być cierpliwi, skrupulatni i biegle posługiwać się najnowszymi zdobyczami techniki. Poszukiwacze w trakcie ostatniego weekendu wytropili i doprowadzili do aresztu kolejnego poszukiwanego listem gończym. To nie jedyny zatrzymany ostatnio groźny przestępca. W maju tych najgroźniejszych, poszukiwanych listami gończymi było aż dziewięciu. Wszyscy, wiedząc, że grożą im wyroki bezwzględnego osadzenia w zakładzie karnym, ukrywali się przed policjantami, a jeden nawet opuścił nasz kraj. Detektywi ustalili, że poszukiwany wyjechał do Francji, gdzie zamieszkał na stałe. Wrócił jednak do Rudy Śląskiej na krótką wizytę, którą przedłużyli mu nasi poszukiwacze. Mężczyzna został zaskoczony tuż przed wyjazdem. Teraz odbywa już zasądzoną karę więzienia. Kolejny poszukiwany, bezwzględny oszust, często zmieniał miejsca ukrywania aby mylić trop. Jednak mozolna praca kryminalnych dała w końcu efekt – mężczyzna został namierzony i zatrzymany w Katowicach. Ponad roczna praca poszukiwaczy została zwieńczona sukcesem.

Policjanci zajmujący się poszukiwaniami z rudzkiej komendy i komisariatów w ubiegłym miesiącu zatrzymali 41 osób, poszukiwanych w celu doprowadzenia do aresztów śledczych lub zakładów karnych. Ta cyfra może wskazywać jak wiele osób ma za nic prawo i nakazy sądu, powinna też być przestrogą dla ludzi, którzy wstępują na drogę przestępstwa: prędzej czy później za swoje czyny przyjdzie im odpokutować. Popełniasz przestępstwo, policjanci będą cię tropić do skutku. Nie ma możliwości, by odpuścili.