Wiadomości

Wakacyjne kontrole przewozu dzieci i dorosłych

Data publikacji 21.06.2018

Zbliżające się wakacje to czas wzmożonego ruchu pojazdów wykonujących transport zorganizowanych grup na wycieczki, obozy i kolonie. Dlatego też mundurowi szczególną uwagę zwrócą na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek. Przypominamy, że organizator wyjazdów ma możliwość zgłoszenia kontroli autokaru z kilkudniowym wyprzedzeniem. W Rudzie Śląskiej kontrole autokarów dokonywane są na parkingu u zbiegu ulicy Objazdowej i Generała Hallera.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w ciągu letniego wypoczynku jest priorytetem polskiej Policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na taki wypoczynek Podczas takiej kontroli sprawdzany jest nie tylko stan techniczny pojazdu, czy też wymagane dokumenty i uprawnienia, a również stan trzeźwości kierującego.

W związku z okresem letnich wyjazdów i zwiększonym zainteresowaniem organizatorów przewozów autokarowych w zakresie kontroli tych pojazdów, policjanci z drogówki informują:

  • na terenie Rudy Śląskiej kontrole autokarów dokonywane są na parkingu u zbiegu ulic Objazdowej i Generała Hallera.

  • w miarę posiadanych sił i środków policjanci ruchu drogowego realizują również bieżące kontrole zgłaszane telefonicznie przez rodziców wyjeżdżających dzieci.

W celu sprawnego przeprowadzenia kontroli, policjanci rudzkiej drogówki informują, że osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów wyjeżdżających na wycieczki, obozy i kolonie, mogą je zgłaszać również pod nr telefonu 32 244 9 290 do 292 w godzinach od 8.00 do 15.00. Prosimy o zgłaszanie kontroli z przynajmniej 2-3 dniowym wyprzedzeniem.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Ponadto, jeśli czeka Cię podróż autokarem możesz przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zapraszamy do korzystania ze strony bezpiecznyautobus.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,

  • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,

  • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży.