Wiadomości

Policjanci przypominają motocyklistom o bezpieczeństwie

Słoneczna pogoda to czas, kiedy na drogach pojawia się więcej motocykli. Oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, kierowcy jednośladów powinni jednak przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie - swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują nie tylko do motocyklistów, ale i pozostałych kierowców o ostrożność i przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą jednośladu może kosztować życie. Szczególną uwagę powinni zachować motocykliści i rowerzyści, których nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy karoseria pojazdu. Motocyklista powinien zadbać o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze. Powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój. Dobrą praktyką jest stosowanie elementów odblaskowych. Odblaskowe opaski rozdawali motocyklistom również rudzcy mundurowi w trakcie kontroli jednośladów na ulicach naszego miasta. Kontrole te powiązane były przeważnie z wymianą poglądów i informacji na temat bezpiecznego poruszania się motorem.
Bezpieczeństwo motocyklistów zależy także w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Sezon wiosenny charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach i o tym z kolei powinni pamiętać kierowcy samochodów. Przypominamy im więc zasadę "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie". Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.

Policjanci z rudzkiej drogówki przypominają również o podstawowych zasadach, dotyczących przewozu dziecka motorowerem lub motocyklem:

  • Najważniejszą z nich jest dopuszczalna prędkość. Kierujący motocyklem (również z przyczepą) lub motorowerem, który przewozi dziecko w wieku do 7 lat, może jechać nie szybciej niż 40 km/h. Oczywiście w sytuacji, gdy przepisy stanowią inaczej i kierowca porusza się na przykład w strefie zamieszkania, ograniczenie do wynosi 20 km/h.
  • Bezpieczeństwo pasażera - w tym przypadku dziecka - zależy bezwzględnie od kierującego pojazdem. Powinien on więc kontrolować to, co robi dziecko. Dlatego najbezpieczniej przewozić dziecko w specjalnym siedzisku, montowanym na kanapie jednośladu.
  • Kwestie ubioru, poza obowiązkiem jazdy w kasku, nie są regulowane przepisami, jednak apelujemy o rozsądek także i w tym zakresie. W kasku muszą jeździć nie tylko kierowcy, ale i pasażerowie motocykla lub motoroweru. Jego zadaniem jest ochrona głowy, dlatego powinien odpowiadać właściwym warunkom technicznym i posiadać atest bezpieczeństwa. Ponieważ większość właścicieli jednośladów zadaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedni ubiór i staje się on nieodłączną częścią osprzętu motocyklowego, toteż właściwe zabezpieczenie małego pasażera przed urazami, jest również kwestią bezdyskusyjną.
  • Policjanci i motocyklista - odblaski
  • Policjanci i motocyklista - odblaski
  • Policjanci i motocyklista - odblaski
Powrót na górę strony