Wiadomości

Nie daj się okraść, wzmóż czujność, uczul sąsiada, dzwoń - „997”

Data publikacji 05.07.2018

Nasze mieszkania, piwnice, wózkownie, balkony oraz komórki w których mamy zgromadzony sprzęt rekreacyjny i do uprawiania letnich sportów stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Okazją do włamań i kradzieży mogą być otwarte drzwi wejściowe do piwnic, otwarta furtka, prowizoryczne i słabe zabezpieczenie bądź zbytnia ufność i roztargnienie.

Na dobre rozpoczął się sezon uprawiania sportów letnich i wakacyjnych wyjazdów. Nasze niejednokrotnie drogie rowery, skutery oraz inny sprzęt sportowy i rekreacyjny związany z letnim wypoczynkiem zaczyna wędrować na korytarze, balkony, wiaty i podwórza. Zabezpieczmy go przed złodziejami.

Rudzcy policjanci radzą jak do minimum ograniczyć takie zagrożenia.

  • Zawsze zamykaj drzwi mieszkania, nawet gdy jesteś w środku - śpiący lub zajęty pracami domowymi możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujesz sądząc, że to ktoś z domowników.
  • Reaguj na odgłos naciskanej klamki- sprawdzaj kto to robi i natychmiast informuj o takich sytuacjach policję.
  • Dzwoń na policję jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu.
  • Uczulaj na takie zagrożenia swoich sąsiadów, zwłaszcza gdy w mieszkaniu zostają osoby starsze lub dzieci.
  • Porozmawiaj ze swoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu.
  • Wyjeżdżając na wakacyjny wypoczynek poproś sąsiadów aby zwiększyli swoją czujność i zwracali większą uwagę też na wasze mieszkanie, dom czy działkę.