Wiadomości

Bezpieczeństwo na drogach – podsumowanie akcji „Prędkość”

Data publikacji 17.07.2017

Ocena stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie wakacyjnym 2016 r. wskazuje, że wśród przyczyn wypadków dominowała nadmierna prędkość. Co roku w tym okresie dochodzi do dużej ilości zdarzeń drogowych. Analiza wypadków, do których doszło w czasie tegorocznych wakacji wskazuje, że główna przyczyna zdarzeń drogowych w dalszym ciągu pozostaje taka sama. Od piątku do niedzieli na polskich drogach przeprowadzone zostały wzmożone działania Policji „PRĘDKOŚĆ”.

W pierwszy weekend wakacji (23 – 25 czerwca) na polskich drogach doszło do 335 wypadków, w których śmierć poniosło 40 osób.  Zdecydowana większość, bo 282 zdarzenia została spowodowana przez kierujących pojazdami, którzy naruszając zasady ruchu drogowego doprowadzili do śmierci 30 osób. Warto zaznaczyć, że 75 wypadków drogowych powstało w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

Wychodząc naprzeciw zdiagnozowanym zagrożeniom, w dniach 14 – 16 lipca przeprowadzone zostały wzmożone działania Policji „PRĘDKOŚĆ”. Ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań były wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, oraz większa niż zwykle liczba policjantów drogówki.

Na terenie Rudy Śląskiej w akcji wzięło udział 49 mundurowych z drogówki. W trakcie trzech dni działań policjanci ujawnili, aż 187 przypadków przekroczenia prędkości. Ta liczba mówi sama za siebie. Rekordzistą był kierowca, który na niebezpiecznym rudzkim odcinku DTŚ gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h jechał z prędkością 175 km/h przekraczając dozwoloną prędkość aż o 95 km/h. Policjanci ukarali go maksymalnej wysokości mandatem, oraz 10 punktami karnymi. Kolejni drogowi piraci nadużywali sobie na 1 Maja w Czernym Lesie i Halembie. Pierwszy 26-latek z Rudy Śląskiej jechał mazdą mając 104 na liczniku, drugi 23-latek również z Rudy Śląskiej, miał na liczniku 117 km/h. Obaj stracili prawa jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci w trakcie wakacji częściej będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością mogą doprowadzić do późniejszej tragedii.

 

KGP/KMP Ruda Śląska