Wiadomości

Rudzcy policjanci rozpoczynają cykl debat

Rudzcy policjanci zainaugurowali cykl debat „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Pierwsze spotkanie odbyło się w rudzkim magistracie, przy udziale wiceprezydenta Krzysztofa Mejera, radnych, przedstawicieli miejskich instytucji i zaproszonych gości. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, nowa formuła pracy dzielnicowych oraz prowadzone działania profilaktyczne to główne tematy wczorajszego spotkania.

Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z najważniejszych priorytetów dla rudzkiej komendy, dlatego też rozpoczynamy cykl debat społecznych w trakcie których chcemy rozmawiać z mieszkańcami o ich bezpieczeństwie, problemach z tym związanych, propozycjach i wnioskach. Wczorajsza debata była okazją do przedstawienia sprawozdania z półrocznego działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a policją. Mieszkańcy poprzez zaznaczanie miejsc, które negatywnie wpływają na ich bezpieczeństwo dają wyraźny sygnał policji. Mapy zagrożeń to istotny element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, służący m.in. właściwemu rozmieszczeniu patroli. Każdy mieszkaniec ma możliwość aktualizacji informacji na mapie, dbając w ten sposób o wspólne bezpieczeństwo – powiedział w trakcie debaty mł.insp. Grzegorz Strzęciwilk, Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej. Niestety po sześciu miesiącach działania portalu dostrzegamy, że wiele z zaznaczonych zgłoszeń nie potwierdza się. Przyczyną tego zjawiska mogą być zgłoszenia złośliwe, nieprecyzyjne lub zgłoszenia jednorazowych incydentów. Policjanci podkreślali w trakcie spotkania, że poprzez mapę należy zgłaszać zjawiska stale występujące w danym miejscu, a nie te pojedyncze czy wymagające natychmiastowej interwencji.

Kolejnym tematem debaty była służba dzielnicowych, a konkretnie zaprezentowanie nowej formuły pracy dzielnicowego, która funkcjonuje od początku tego roku. Założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest ułatwienie jego kontaktu z mieszkańcami. Podstawą pracy dzielnicowego jest obchód swojego rejonu, a zgodnie z nową formułą inne czynności mają być ograniczone do minimum. Wszyscy dzielnicowi posiadają telefony komórkowe, aby mieszkańcy mogli mieć lepszy kontakt ze swoim „policjantem pierwszego kontaktu”. W ubiegłym roku uruchomiono również specjalną aplikację na telefony komórkowe, która ma ułatwić nawiązanie kontaktu z dzielnicowym. Dzięki aplikacji „Moja Komenda” można szybko ustalić, kto jest dzielnicowym na danej ulicy, jaki ma numer telefonu oraz adres e-mail. Bez problemu połączymy się z nim, a gdy będzie niedostępny, zostaniemy automatycznie przekierowani do dyżurnego komisariatu w którym pełni służbę.

Ostatnim tematem inauguracyjnej debaty, była profilaktyka i działania podejmowane w tym zakresie przez rudzkich policjantów. Działania w tym zakresie to głównie spotkania mundurowych z mieszkańcami naszego miasta i to w różnym wieku. Policjanci edukację o bezpieczeństwie zaczynają od najmłodszych rudzian, odwiedzając ich w przedszkolach, a kończą na najstarszych w domach seniorów. Jak powiedział profilaktyk z komendy sierż.szt. Roman Aleksandrowicz – w trakcie jednego ze spotkań moją słuchaczką i to aktywnie włączającą się w dyskusję o bezpieczeństwie osób starszych, była pani która skończyła 101 lat.

Czwartkowa debata była rozpoczęciem cyklu debat, które będą odbywać się w rejonach poszczególnych komisariatów z udziałem mieszkańców i poszczególnych dzielnicowych.

  • Debata w rudzkim magistracie - relacja foto
  • Debata w rudzkim magistracie - relacja foto
  • Debata w rudzkim magistracie - relacja foto
  • Debata w rudzkim magistracie - relacja foto
  • Debata w rudzkim magistracie - relacja foto
  • Debata w rudzkim magistracie - relacja foto
Powrót na górę strony