Wiadomości

Bądźmy czujni - kieszonkowcy nie próżnują, wykorzystują każdą okazję

Data publikacji 07.02.2017

Wczoraj w naszym mieście doszło do kilku kradzieży. Większości z nich można było uniknąć, wystarczyło bardziej zadbać o swoje mienie. Ku przestrodze podajemy przykłady trzech sytuacji w których mieszkańcy Rudy Śląskiej stracili swoje rzeczy osobiste.

W centrum handlowym przy ul. 1-go Maja, nieznana kobieta dokonała kradzieży karty płatniczej należącej do rudzianki, a następnie przy użyciu skradzionej karty dokonała zakupów. Kolejne dwie kradzieże miały miejsce w tramwajach, w pierwszym przypadku kieszonkowcy ukradli z torebki 85-latki, portfel z pieniędzmi i kartą płatniczą. Przestępca przy pomocy karty pobrał z konta okradzionej prawie 5 tys. złotych. Apelujemy do Państwa aby uczulać swoich bliskich, szczególnie starszych aby nie trzymać razem z kartą płatniczą zapisanego kodu PIN. Kolejna trzecia kradzież, to kradzież całej torebki, również w tramwaju. W tym ostatnim przypadku 69-letnia rudzianka straciła 400 zł, telefon, dokumenty i także kartę bankomatową.

Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby cały czas były przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu, wkładamy do wózków na zakupy swoje kurtki, torby, portfele czy też saszetki. Pochłonięci oglądaniem towarów na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o rzeczach pozostawionych w wózkach. Nie zwracamy na nie uwagi. Wtedy wystarczy właśnie ta chwila, aby złodziej który nas obserwuje wyjął portfel lub inne dokumenty pozostawione w koszu i poszedł z naszymi pieniędzmi lub z naszymi kartami płatniczymi.

W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. kieszonkowcy. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie kobiety, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej.

Aby nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej należy:

  • portmonetki i portfele trzymać w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni,
  • większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni,
  • nie trzymajmy przy sobie więcej gotówki niż to konieczne,
  • wsiadając do pociągu, tramwaju, czy też autobusu, torebkę lub teczkę z pieniędzmi trzymajmy przed sobą, zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku właścicielki czy właściciela,
  • warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie i torebki,
  • gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kieszeni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z otoczenia. Kieszonkowiec w czasie „roboty” najlepiej chciałby pozostać anonimowy.
Powrót na górę strony