Wiadomości

Rudzcy policjanci podsumowali rok 2016

Wczoraj - 1 lutego w Komendzie Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej odbyła się roczna odprawa z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Mariusza Krzystyniaka. Obecni byli także przedstawiciele samorządu oraz służb, z którymi policja na co dzień współpracuje. Podsumowano i oceniono pracę rudzkich policjantów w roku 2016.

  • Odprawa roczna rudzkich policjantów
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów
Gośćmi narady służbowej byli Wiceprezydent Krzysztof Mejer, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Myszur, Prokurator Rejonowy w Rudzie Śląskiej Maciej Szlęk, Komendant Placówki Straży Granicznej ppłk. Jarosław Szymanek, Komendant Straży Pożarnej mł.bryg. Andrzej Małysiak oraz Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Piekarz.
Wyniki pracy rudzkich stróżów prawa omówili komendant miejski mł.insp. Grzegorz Strzęciwilk oraz jego zastępca – mł. insp. Tadeusz Wolniak. Ubiegły rok to przede wszystkim spadek przestępczości, w szczególności tej najbardziej uciążliwych z punktu widzenia obywatela, a także więcej patroli na ulicach miasta. Rok 2016 to już kolejny rok, w którym znacznie zmniejszyła się liczba wakatów przez przyjęcie nowych funkcjonariuszy do podstawowych komórek prewencyjnych, to też kolejne służby dodatkowe i wspólne patrole z policjantami odbywającymi praktyki z katowickiej Szkoły Policji, finansowane przez władze miasta.
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów

Optymistyczny dla mieszkańców Rudy Śląskiej jest zauważalny spadek liczby przestępstw kryminalnych ogółem. Fakt ten zawdzięczać można m. in. coraz lepszej prewencji i dodatkowym służbom patrolowym. Rudzcy mundurowi mogą też pochwalić się wzrostem wykrywalności przestępstw kryminalnych – osiągnięto tu poziom 69,4 %. W kategorii „kradzież z włamaniem” wykrywalność to 55,3 % co stanowi wzrost o 20 % w stosunku do roku 2015. Praktycznie w każdej z kategorii przestępstw odnotowaliśmy większą wykrywalność sprawców w porównaniu do lat poprzednich. W minionym roku z terenu miasta skradziono 75 pojazdów. To, niestety, obszar, w którym rudzka policja ma jeszcze dużo do zrobienia, o czym w swoim wystąpieniu wspomniał mł.insp. Grzegorz Strzęciwilk. Przestępczość samochodowa to jednak problem nieznający granic miast czy województwa i dotyka tak samo wszystkie ościenne miasta.
Stan bezpieczeństwa na rudzkich drogach nie napawa optymizmem, w ubiegłym roku odnotowaliśmy wzrost ilości wypadków z udziałem rannych i kolizji drogowych, policjanci zatrzymali również więcej nietrzeźwych kierowców. W ciągu ubiegłego roku policjanci przeprowadzili prawie 100 tysięcy badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, to o ponad 100% więcej niż w roku 2015. Wzrosła również efektywność pracy rudzkich dzielnicowych, a dzięki wprowadzeniu nowych zasad dotyczących służby obchodowej, czas pobytu dzielnicowego wśród mieszkańców swojego rejonu podniósł się do 76% ogólnego czasu służby.
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów
  • Odprawa roczna rudzkich policjantów

Wiceprezydent Krzysztof Mejer podziękował rudzkim policjantom za coraz lepszą i skuteczniejszą pracę i zapewnił komendanta Strzęciwilka o dalszej współpracy i wsparciu ze strony władz samorządowych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dzięki wsparciu samorządu na ulice Rudy Śląskiej skierowano ponad 560 dodatkowych patroli prewencyjnych, zakupiono 4 nowe radiowozy oznakowane, nowoczesny laserowy miernik do pomiaru prędkości pojazdów, 6 urządzeń do szybkiego badania trzeźwości kierowców oraz 2 tys. kalendarzy w formie kolorowanki, które są rozdawane w trakcie spotkań z rudzkimi dziećmi. Również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego i Komendant Miejski podziękowali włodarzom miasta za przychylność i pomoc okazaną w ubiegłym roku.
Powrót na górę strony