Osoby starsze

Spotkanie z podopiecznymi Dziennego Domu „Senior-Wigor”

Po raz kolejny policjanci z Rudy Śląskiej podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym. Tym razem, w ramach organizowanych cyklicznie spotkań mundurowy z komendy gościł u podopiecznych Dziennego Domu „Senior-Wigor”. Seniorzy usłyszeli o tym, że mają zamykać drzwi na klucz i nie ufać każdemu kto zapuka.

Spotkanie było doskonałą okazją do przypomnienia przebywającym tam seniorom o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w codziennym życiu, zagrożeniach czyhających na nich w różnych sytuacjach życiowych oraz skutecznych metodach ich unikania.
Biorący w nim udział sierżant sztabowy Roman Aleksandrowicz, zadbał by uczynić je wyjątkowo atrakcyjnym. Specjalnie przygotowana prelekcja, w przystępny sposób pokazała seniorom jak postępować by nie paść ofiarą złodziei, przestępców działających metodami „na wnuczka” i „na pracownika pomocy społecznej”. Wiele uwagi poświęcono kwestiom bezpiecznego poruszania się seniorów po drogach. Blisko pięćdziesięcioosobowa grupa wyposażona została w karty ratunkowe ICE, dzięki którym w przypadku konieczności udzielenia pomocy, ratownicy będą wiedzieli kogo należy powiadomić o wypadku. Sierżant Aleksandrowicz jako policjant ratownik zademonstrował goszczącym go seniorom podstawowe czynności jakie należy wykonać w przypadku ratowania ludzkiego życia. Ten punkt prelekcji cieszył się chyba największym zainteresowaniem podopiecznych domu seniora.

Poniżej kilka wskazówek dla seniorów jak postępować, by ograniczyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa :
-Nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych,
-Zawsze zamykajmy drzwi na zamek,
-Nie wierzmy w życiowe okazje,
-Upewnijmy się kogo wpuszczamy do domu, poprośmy o legitymację, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość,
-Jeżeli już kogoś wpuścimy do lokalu nie możemy, ani na chwilę zostawić go bez nadzoru,
-Nie przekazujmy żadnych informacji przez telefon osobie podającej się za członka rodziny,
-Pieniądze trzymane w domu schowajmy w kilku bezpiecznych miejscach,
-Nie dawajmy żadnych pieniędzy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów,
-Kiedy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem nie wahajmy się zadzwonić po Policję.

 

Ładowanie odtwarzacza...